flag_yatay

YANDEX TÜRKİYE

Kadına yönelik şiddetin farkına var!

Müşteri

Yandex Türkiye

Proje

Farkındalık Kampanyası

ÖDÜL

MIXX Awards/Bronz Mixx

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde hiçbir markanın iletişim yapmaması üzerine kolları sıvadık ve Yandex Türkiye olarak böyle bir günü marka ön planda olmayacak şekilde sahiplenip, farkındalık yaratmak için kadınlara destek olmalıyız dedik. Yandex üzerinden arayarak ulaşabileceğiniz birçok bilgiyi kadın koruma dernekleri ile de doğrulatarak online kullanıcılar ile buluşturmak üzere yola çıktık.

Mesajımız net!

Her gün binlerce kez şiddet içeren veya şiddetle ilişkilendirilebilecek sözcükler aranıyordu. Biz de bu kelimelere hazır duyarlı olan kullanıcılara kadınlarla ilgili bilgi vererek #ŞiddetiArama kampanyasını oluşturduk. Kampanya için hazırlanan mikro sitede kadına yönelik şiddetin rakamları bir kez daha görenlerin içlerini acıttı ve acı gerçeği görünür yaptı.

Yandex Farkındalık Kampanyası Şiddeti Arama

Aradığında çıkan mesajlar!

Mikro sitede bilgilerin ilgili kişiler tarafından okunmasını ve daha fazla farkındalık oluşturması için daha çok kişiye ulaşmasını istedik. Şiddet ve kadın ile ilgili olabilecek 200 tane kelime çıkarttık ve bu kelimeler ile eşleşen Türkiye’deki şiddet istatistikleri içeren banner’lar hazırlayarak bir günlüğüne yayına aldık. Kullanıcılar belirlediğimiz 200 kelimeden biri ile arama yaptığında karşısına hazırladığımız banner çıktı ve banner’a tıklayarak mikro siteye geldi.

Yandex Farkındalık Kampanyası Şiddeti Arama

Yüzlerce gerçek istatistik!

Banner’larda dünyadan ve Türkiye’den yüzlerce gerçek veriyi kullanarak dikkat çekmeyi başardık. Bu veriler bir gün haber olup, ardından internetin ücra köşelerinde kaybolmuş verilerdi. Ulaştığımız verilerin doğruluğu önemliydi; biz de önce verileri kadın derneklerinde doğrulattık sonra da hub oluşturmak için mikro sitede topladık. Artık gerçekler daha netti.

Yandex Farkındalık Kampanyası Şiddeti Arama Yandex Farkındalık Kampanyası Şiddeti Arama

Paylaştıkça büyüyen destek!

Banner’lara tıklayarak hazırladığımız mikro siteye gelen kullanıcılar, bütün istatistikleri görerek bu paylaşım görsellerini kendi sosyal medya hesaplarında paylaşarak kampanyaya destek oldular. Markanın geri planda kalması için hiçbir PR ve reklam desteği olmadı, sosyal medya kanallarımızda paylaşılmadı. Ama kampanya mesajı o kadar kuvvetliydi ki bir süre sonra siteyi fark eden ünlüler #ŞiddetiArama hastag’i üzerinden kampanyaya destek olarak hızlıca hedef kitlelere ulaşmasını sağladı. Sadece 1 gün yayında kalan site ve kampanya tamamen viral etki sayesinde onlarca kişi tarafından destek gördü.

Bu başarı Mixx Awards Kar Amacı Gütmeyen / Kamu Hizmetleri kategorisinde Bronz Mixx ödülüne layık görüldü.